Realizace projektu ve školním roce 2022/2023
Objednat termín přednášky/workshopu si můžete na webu Galerie Dragoun nebo na telefonním čísle 732 402 965.
Projekty kreativního učení realizované v Galerii Dragoun pro žáky 2 st. ZŠ a studenty SŠ
Klasická témata dějin umění - konec francouzského impresionismu s přesahem na expresionismus, přechod na skupinu Nabis a Orfisty, kubismus, sbírka francouzského umění v naší Národní galerii, Itálie od renesance po nedávnou současnost… vše se prolíná, jedno téma vyvolává druhé a vše do sebe zapadá jako puzzle.
V programu Galerie Dragoun nebudeme přednášet a nepůjde o dějiny umění v pravém slova smyslu… chceme účastníkům programu sdělit, co se nikde nedočtou a přesto to je – z pohledu dějin umění – zajímavé.
Interaktivní přednáška je určena pro cílovou skupinu studenti SŠ a může být využita v rámci ŠVP do učebního plánu pro vzdělávací oblast:
Akademický malíř Dalibor Říhánek
Studoval výtvarný obor na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni a je absolvent AVU v Praze.
V ateliéru F. R. Dragouna se seznámil se základními hodnotami malířského řemesla — především kresbou a prací s barevnou hmotou.
Malíř a grafik, profesionální výtvarník, vede kurzy všemi dostupnými výtvarnými technikami, dle přírody, zátiší, figury a krajiny.
Ve své tvorbě se věnuje malbě, kresbě, grafice a textilu.
Jak poskládat výstavu aby byla hezká? Jak by měla vypadat galerie s klasickým uměním, která by se líbila a zaujala by i děti? Jakou by děti a dospívající sami vytvořily galerii a co by v ní mělo být vystaveno?
Pomoci malířských reprodukcí a pomůcek s žáky vytvoříme malou galerii podle jejich představ. Budeme si povídat o estetickém cítění každého z nás, a zda existují nějaká obecná pravidla při stavbě expozice.
Workshop je určen pro cílovou skupinu žáci ZŠ a studenti SŠ a může být využit v rámci ŠVP do učebního plánu pro vzdělávací oblast:
Mgr. Martina Měřičková
Lektorka je absolventkou Soukromé střední výtvarné školy a FF UK Ústavu pro dějiny umění.
Od roku 2017 po současnost pracuje jako kurátor a správce výtvarných sbírek Prácheňského muzea v Písku.
Mezi lety 2014- 2018 pracovala jako dramaturg a kurátor kavárny Psychiatrické nemocnice v Písku. Dva roky vedla výtvarné kurzy pro děti a dospělé v Domě dětí a mládeže v Písku.
Podílí se na realizaci výstav v galerii Františka Romana Dragouna v Písku. Na svém kontě má více jak sto realizovaných výstavních projektů.
I v propagaci klasické galerie se dají najít cesty, jak využít programování a kreativní myšlení.
Pohlédneme do budoucnosti a vysvětlíme, proč bude v pracovním životě potřeba kreativita a proaktivní přístup. Ukážeme účastníkům současné možnosti umělé inteligence a další užitečné aplikace.
Program je určen pro cílovou skupinu žáci 8. a 9. tříd ZŠ a studenti SŠ a může být využit v rámci ŠVP do učebního plánu pro vzdělávací oblast:
Ing. Ivo Jarý
Analytik, specialista na databázové systémy a programátor (HTML, ASP, PHP, Javascript, CSS, MySQL, Ajax). Specialista řízení projektů a návrhář moderních aplikací.
Do roku 2004 pracoval jako analytik a programátor oddělení výstavby PIS - Hlavní personální úřad AČR. V letech 2004 – 2007 pracoval jako programátor a projektový manažer ve společnostech Neotech, a.s. a Centrum kultury města Písku, o.p.s..
Od roku 2008 je majitelem a jednatelem společnosti IJ&T s.r.o., která vyrábí firemní interní systémy na míru a webové stránky.
Hudební ukázky a vyprávění hudebníka Romana Dragouna o jeho tvorbě a důležitosti rodinné podpory, kterou měl v osobě otce ak.mal. F.R. Dragouna.
Roman Dragoun si na některé přednášky pozve i své hosty, např. dlouholetého spolupracovníka, básníka a textaře Milana Prince.
Interaktivní přednáška je určena pro cílovou skupinu studenti SŠ a může být využit v rámci ŠVP do učebního plánu pro vzdělávací oblast:
Roman Dragoun
Hudebník, klávesista, zpěvák a skladatel. Hrál, či stále hraje v rockových skupinách Progres 2, Futurum, Stromboli a T4, vydal několik sólových alb, zpíval v muzikálech a spolupracuje jako studiový hráč s mnoha dalšími hudebníky.
V roce 2012 byl posluchači Radia Beat vybrán do Beatové síně slávy v kategorii „Osobnost“, do které byl uveden 17. května 2012.
Syn akademického malíře Františka Romana Dragouna.
Akademický malíř František Roman Dragoun byl znám jako geniální portrétista a krajinář. Inspiraci pro svou tvorbu získával ve světových galeriích, kam jezdil studovat práci starých mistrů.
Virtuálně budeme cestovat po galeriích a představíme nejvýznamnější díla. „Navštívíme“ vídeňské Kunsthistorisches Museum, Belveder galerie, Louvre, mnichovskou Pinakothek, Reiksmuseum v Amsterdamu, Halsovo museum v Haarlemu, Zwinger v Drážďanech, galerie ve Florencii, Neapoli, Berlíně a Guggenheimovo muzeum v New Yorku.
Přednáška je určen pro cílovou skupinu žáci ZŠ a studenti SŠ a může být využit v rámci ŠVP do učebního plánu pro vzdělávací:
Zdeněk Beneš
Znalec prací ak. mal. F.R. Dragouna a externí spolupracovník Spolku Galerie F.R. Dragouna, z.s.
Podporovatel umění a společensky angažovaný občan města Písek.Projekty kreativního učení jsou zacíleny na rozvoj kreativního myšlení dětí a dospívajících a propojování formálního a neformálního typu vzdělávání.
V Galerii Dragoun budeme realizovat 15 kurzů v letošním roce a 15 kurzů ve druhém pololetí školního roku 2022/2023.
Na tyto programy mají žáci a studenti vstup zdarma, platí pouze vstupné do galerie 30 Kč.
Projekt je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstvem kultury.
Jungmannova 186
Písek, 397 01