Galerie Františka Romana Dragouna v Písku

X

Přihlášení do administracePreloader
Nahrávám

MAX ŠVABINSKÝ POPRVÉ V PÍSKU!

Foto k článku MAX ŠVABINSKÝ POPRVÉ V PÍSKU!

Výstava „Učitelé a žáci” se uskuteční v termínu 1.6. - 1.9. 2024. Nezmeškejte ji!

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy „Učitelé a žáci” v sobotu 1. června od 17.00 hod.

Výstava představí díla Maxe Švabinského, ak. mal. Františka Romana Dragouna a ak. mal Dalibora Říhánka.

 

"Učitelé a žáci"

Galerie Dragoun v Písku má tu čest představit výjimečnou výstavu „Učitelé a žáci”, která osvětluje jedinečné vztahy mezi třemi významnými osobnostmi českého umění: Maxem Švabinským, ak. mal. Františkem Romanem Dragounem a ak. mal. Daliborem Říhánkem. Tato výstava přináší do Písku nejen mimořádná umělecká díla, ale je i oslavou uměleckého dědictví a příležitostí pro návštěvníky z celé České republiky, aby se setkali s díly tří umělců, kteří formovali a stále formují české výtvarné umění. Výstava „Učitelé a žáci“ je k vidění v Galerii Dragoun v Písku od 1.6 do 1.9. 2024.

 

Max Švabinský – pilíř českého umění

Max Švabinský, jehož díla jsou v Písku vystavena vůbec poprvé, je považován za jednoho z pilířů českého umění. Narodil se v roce 1873 a během svého dlouhého a plodného života se vypracoval na mistra kresby a grafiky. Švabinský byl také uznávaným pedagogem, jehož vliv na české umělce byl a je nadále nezměrný. Jeho přístup k výuce byl založen na pečlivém studiu přírody a člověka, což ovlivnilo mnoho jeho studentů, včetně Františka Romana Dragouna.

 

František Roman Dragoun – geniální portrétista a krajinář

Ak. mal. František Roman Dragoun, žák Maxe Švabinského, je známý svou schopností zachytit hloubku a emocionální intenzitu svých subjektů, což demonstruje v jeho portrétech a krajinomalbách. Dragounova tvorba je ovlivněna Švabinským, ale zároveň přináší nové perspek

tivy a techniky, které odrážejí jeho osobní zkušenosti a umělecký vývoj. V Písku, kde Dragoun prožil většinu svého života, se jeho dílo těší zvláštní úctě a obdivu.

 

Dalibor Říhánek – moderní interpretátor tradičních témat

Ak. mal. Dalibor Říhánek, Dragounův žák, ve své tvorbě pokračuje v linii svých učitelů, zároveň ale přistupuje k tradičním tématům s moderním úhlem pohledu. Jeho díla jsou často experimentální, kombinují tradiční techniky s moderními médii a reflektují současné společenské otázky. Říhánkova schopnost transformovat klasické inspirace do nového kontextu demonstruje význam uměleckého mentorství a jeho vliv na současné umělecké vyjádření.

 

O výstavě:

Výstava "Učitelé a žáci" nabízí návštěvníkům nejen možnost obdivovat umělecká díla, ale také pochopit hlubší vztahy mezi učiteli a žáky a význam těchto vztahů pro tvorbu a vývoj umění. Je doprovázena řadou kurátorských prohlídek, workshopů a edukativních programů, které jsou přizpůsobeny všem věkovým skupinám.

Díla Maxe Švabinského vystavené na výstavě „Učitelé a žáci“ pocházejí ze sbírek příspěvkové organizace Muzeum Kroměřížska, Alšovy jihočeské galerie a od soukromých sběratelů.

 

Praktické informace:

Datum vernisáže: sobota, 1. června, 17:00 hod
Místo konání: Galerie Dragoun, Jungmannova 186, 397 01 Písek
Otevírací doba: úterý - pátek od 10:00 do 17:00 hod
Vstupné: 100 Kč