Galerie Františka Romana Dragouna v Písku

X

Přihlášení do administrace



Preloader
Nahrávám

Vyšší princip - vernisáž výstavy - sobota 8. února od 17.00

Foto k článku Vyšší princip - vernisáž výstavy - sobota 8. února od 17.00

Přátelství dvou mimořádných osobností - F.R. Dragouna a J. Vágnera

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy "Vyšší princip" do Galerie Dragoun, jejíž program bude obohacen o hudební vystoupení Romana Dragouna, 8. února od 17.00 hod.

 

Výjimečná výstava s názvem „Vyšší princip“ je poctou přátelství a morálních zásad dvou významných osobností – akademického malíře Františka Romana Dragouna a zakladatele Safari parku ve Dvoře Králové, Josefa Vágnera.

Portréty Josefa Vágnera a členů jeho rodiny, jsou obohaceny o obrazy afrických zvířat a zvířat, která Dragoun rád maloval již od svého dětství.

Unikátní součástí expozice jsou osobní dopisy Františka Romana Dragouna Josefu Vágnerovi, které ilustrují jejich vzájemný respekt, intelektuální výměnu a společné morální zásady. Každý dopis je malým uměleckým dílem (obsahuje buď Dragounův obrázek nebo básničku) a je svědectvím hlubokého přátelství, respektu a odrazem myšlenek a morálně silných postojů obou mužů.

 

Více o výstavě:

Výstava „Vyšší princip“ byla připravena ve spolupráci Galerie F.R. Dragouna, z.s. a Nadace Josefa a Zdeňky Vágnerových.

Portréty Josefa Vágnera, dlouholetého ředitele ZOO Dvůr Králové a zakladatele Safari parku, a členů jeho rodiny, jsou unikátní sbírkou rodinných portrétů a svědectvím hodnot, které jsou aktuální i dnes: respektu, odvahy, lásky k přírodě i umění.

Expozice se skládá ze dvou částí – obrazové a literární (osobních dopisů F.R. Dragouna adresovaných J. Vágnerovi a jeho ženě).

Portréty a zvířata: Umění jako zrcadlo hodnot

Portréty i zobrazení zvířat v sobě nesou hluboké poselství o spojení člověka s přírodou.

Josef Vágner, jeho žena Zdeňka, syn Jiří, syn Jan, vnučka Lenka i babička Anna… u všech dokázal František Roman Dragoun, mistr portrétního umění, zachytit nejen jejich fyzickou podobu, ale i duši.

Zvláštní místo v expozici mají malby Dragounových zvířat, a to zejména těch, která hrála klíčovou roli v práci Josefa Vágnera pro Safari park ve Dvoře Králové: africká zvířata jsou symbolickou připomínkou přírody, kterou Josef Vágner během svého života s úctou a láskou chránil.

František Roman Dragoun inklinoval k malbě zvířat již v dětství a tato záliba jej provázela po celý život. Kreslil domácí i zemědělská zvířata, ale nejvíc měl v oblibě koně. Profesor Akademie výtvarných umění Max Švabinský dokonce doporučoval svému nadanému žákovi, aby se na malbu zvířat specializoval.

Dopisy jako umělecká a morální výpověď

Součástí expozice jsou dopisy Františka Romana Dragouna Josefu Vágnerovi, které ilustrují jejich vzájemný respekt, intelektuální výměnu a společné morální zásady. Korespondence je více než historickým artefaktem – je to živé svědectví o hloubce jejich přátelství a společných morálních principech. Každý dopis je malým uměleckým dílem, odrážejícím nejen myšlenky a postoje obou mužů, ale také kultivovanost a noblesu Dragounova jazykového projevu.

 

Význam pro současnost a budoucí generace
„Vyšší princip“ je poctou lidské integritě, oslavou přátelství a výzvou k uchování hodnot, které přesahují jednotlivé generace. Připomíná, že odvaha jednotlivce a respekt k druhým a přírodě jsou základem svobodné a udržitelné společnosti. Tento odkaz je v dnešním světě aktuálnější než kdy jindy.

 

Doprovodný program: Příběhy, které překračují generace.

Výstavu „Vyšší princip“ zahájí koncertem syn ak.mal. F.R. Dragouna Roman Dragoun.

Slavnostní vernisáže se zúčastní Ing. Lenka Vágnerová, dcera Zdeňky a Josefa Vágnerových a ředitelka Nadace Josefa a Zdeňky Vágnerových.

Během výstavy bude promítán dokumentární film o Josefu Vágnerovi s názvem „Safari v Čechách“. Josef Vágner, lesník, zoolog, cestovatel a spisovatel, působil jako ředitel dvorské zoo v letech 1965 až 1983. V 70. letech prosadil, aby se zahrada začala orientovat na africkou faunu, a přišel i s myšlenkou na vybudování safari. Podnikl několik velkých expedic do Afriky, kde zorganizoval odchyty a přesuny více než 2000 zvířat do Evropy.

Návštěvníci si budou moci zakoupit knihu Sen safari, kterou vydala Nadace Josefa a Zdeňky Vágnerových.

 

Harmonogram výstavy:

8.2. od 17.00 hod vernisáž + koncert Romana Dragouna
20.2. promítání dokumentárního filmu Safari v Čechách pro školy (další termíny na vyžádání)
6.3. od 17.00 hod promítání dokumentárního filmu Safari v Čechách
12:4. ukončení výstavy
Prodej knihy Sen Safari během konání výstavy

O dalších doprovodných akcích během výstavy Vás budeme informovat.

 

Vstupné: 100 Kč

Adresa: Galerie Dragoun, Jungmannova 186, 397 01 Písek

Otevírací doba Galerie Dragoun: čtvrtek, pátek, sobota 10 – 17 hod, skupiny (10+) si mohou objednat prohlídku výstavy v individuálním termínu.