Galerie Františka Romana Dragouna v Písku

X

Přihlášení do administracePreloader
Nahrávám

Akce je odložena, nový termín vám včas oznámíme

Foto k článku

Utajená, nikoli zapomenutá, herečka Zdenka Sulanová

Beseda nejen pro milovníky české kinematografie a prvorepublikové kultury.

Již od prvního roku studia na Akademii výtvarných umění měl F.R. Dragoun vlastnil ateliér na Vinohradech. Sousední ateliér patřil malíři Láďovi Ehrlichovi, krajináři a neobyčejně společenskému člověkovi. V jeho ateliéru se scházela poslední troska pražské bohémy, zde např. poznal Černou Káču, někdejší slavný model prof. M. Švabinského.

Láďa Ehrlich s sebou Dragouna brával i do společnosti a jemu vděčí za to, že v mnohých pražských rodinách visí jeho portréty.

Kolik slavných osobností v té době Dragoun namaloval, bohužel nevíme. Co ale Spolek Galerie F.R.Dragouna vlastní, je podobizna jedné z nejslavnějších českých prvorepublikových hereček. Která to je? Přijďte na besedu Utajená, nikoli zapomenutá, herečka Zdenka Sulanová, kde tento portrét v Galerii Dragoun vystavíme jako bonus.

Nejen pro milovníky české kinematografie a prvorepublikové kultury, ale pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco o životě české herečky Zdenky Sulanové, připravujeme besedu s jejím synem Alešem Novákem.
Zdenka Sulanová byla v meziválečné době národní hvězdou. Proslavila se například písní „Ty lesovské stráně“ a svým sladkým hlasem. Svůj nejlepší herecký výkon podala ve filmu Madla zpívá Evropě.

Rodačka z Českých Budějovic by letos v únoru oslavila své 102. narozeniny.

Na přednášku o herectví a životě Zdenky Sulanové vás srdečně zveme ve čtvrtek 31. března od 17:00.
(Text: Tereza Bečvářová, Petr Kreibich)